Światowy Dzień Kubusia Puchatka - Szczegóły aktualności - Szkoła Podstawowa nr 19 w Lublinie

Tag img 08.01.2024, 15:32

Światowy Dzień Kubusia Puchatka

18 stycznia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka. To właśnie tego dnia w 1882 roku urodził się autor powieści o Kubusiu Puchatku – A.A.Milne. Książka „Kubuś Puchatek” powstała w 1926 roku, a „Chatka Puchatka” w 1928 roku.

Bohaterami powieści są zwierzęta – zabawki, przyjaciele Krzysia (tak też miał na imię syn pisarza). Wśród nich tytułowy Kubuś Puchatek, Prosiaczek, Królik, Mama Kangurzyca z Maleństwem, osioł Kłapouchy, a w „Chatce Puchatka” pojawił się nowy ciekawy bohater – Tygrysek. Akcja utworu toczy się w fikcyjnym Stumilowym Lesie i to właśnie na jego obszarze przyjaciele przeżywają wiele fantastycznych przygód.
Przygody przyjaciół ze Stumilowego Lasu autor napisał z myślą o swym kilkuletnim synu, Krzysztofie, nie sądząc zapewne, jak wielką popularnością wśród dzieci cieszyć się będzie pozycja. Pierwowzorem misia była ulubiona pluszowa zabawka Krzysia, czego dowodem są liczne fotografie, na których chłopiec jest w towarzystwie swojego niedźwiadka. Niewątpliwie stało się to inspiracją dla A.A.Milne’a do napisania opowieści z misiem w roli głównej. Ciekawa jest też historia imienia książkowego misia, który początkowo nazwany został Panem Edwardem Niedźwiedziem, a dopiero syn pisarza zmienił mu imię na Winnie. Stało się to po wizycie w zoo, gdzie zaprzyjaźnił się z niedźwiedzicą o takim właśnie imieniu.
Oryginalne maskotki z 1926 roku, należące do Krzysia – syna autora powieści, znajdują się jako eksponaty w nowojorskiej bibliotece miejskiej New York Public Library. Książki o Kubusiu przetłumaczono na 46 języków. Wśród nich była łacina. Kubuś Puchatek to jedyna książka w języku łacińskim, która trafiła na listę bestsellerów „New York Times”. Powieść A.A. Milne zawiera wiele pięknych i cennych cytatów.