8 stycznia 2024 r. – 140. rocznica urodzin pisarza Kornela Makuszyńskiego - Szczegóły aktualności - Szkoła Podstawowa nr 19 w Lublinie

Tag img 08.01.2024, 15:36

8 stycznia 2024 r. – 140. rocznica urodzin pisarza Kornela Makuszyńskiego

W tym roku, 8 stycznia przypada 140. rocznica urodzin wybitnego pisarza – Kornela Makuszyńskiego. Urodził się 8 stycznia 1884 roku w Stryju, zmarł 31 lipca 1953 roku w Zakopanem.

portret łysego mężczyzny z wąsami

Przed II wojną światową był jednym z najpoczytniejszych, najbardziej popularnych i najbardziej płodnych literacko polskich pisarzy. Napisał m.in. następujące powieści dla dzieci i młodzieży: „Awantura o Basię”, „Szatan z siódmej klasy”, „Szaleństwa panny Ewy”, „Panna z mokrą głową”, „O dwóch takich, co ukradli księżyc”. W 1966 powstało Muzeum Kornela Makuszyńskiego w Zakopanem. Pisarz jest patronem wielu szkół w Polsce, m.in. Szkoły Podstawowej w Łodzi, Krakowie, Elblągu i Kaliszu Pomorskim, a także za granicą, m.in. w Bredzie. Od 1994 przyznawana jest Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego. Część powieści Makuszyńskiego należała kiedyś do kanonu obowiązkowych lektur szkolnych np. „Szatan z siódmej klasy”, czy „Awantura o Basię”. Warto zapoznać się z biografią pisarza oraz z jego książkami. Zapraszamy do biblioteki szkolnej po ich wypożyczenie!