85. rocznica śmierci Józefa Czechowicza
Każdego roku 9. września jest datą niezwykle ważną dla społeczności naszej szkoły.
Tego dnia, w roku 1939, podczas bombardowania Lublina poniosło śmierć wielu ludzi, w tym także wybitny poeta i duma naszej szkoły – Józef Czechowicz.
Uczniowie klasy V B odwiedzili grób Józefa Czechowicza, klasa VII A wraz z wychowawczynią złożyła wieniec na grobie matki Patrona, zaś przedstawiciele klas V-VIII uczestniczyli w uroczystych obchodach miejskich pod pomnikiem J. Czechowicza.
Całość obfitowała w poezję recytowaną przez naszych uczniów, wzruszenia i wspominki.
Po oficjalnej uroczystości, klasa VI A wybrała się na spacer edukacyjny przygotowany przez Oddział IPN „(Nie)znanymi śladami niemieckiej okupacji w Lublinie 1939 – 1944”.
Dzieci wraz z panią przewodnik odwiedziły miejsca, z którymi był związany Patron naszej szkoły. Spacer rozpoczął się przy Muzeum Czechowicza.
Trasa obejmowała m.in. plac Czechowicza, gdzie 85 lat temu, około 9:30, jedna z bomb trafiła w zakład fryzjerski, w którym aktualnie przebywał. Jednym z ciekawych punktów była też ulica Kapucyńska 3, której historia wiąże się z przyjściem na świat lubelskiego poety.
Dzięki temu spacerowi, ulice i miejsca, które są codziennie przez nas mijane, zyskały nowego charakteru i już na zawsze pozostaną w naszej pamięci jako miejsca niezwykłe.
Poniżej linki do materiałów zewnętrznych dotyczących tego wydarzenia:
https://lublin.tvp.pl/1502451/panorama-lubelska od 18.39 minuty
https://www.facebook.com/100064304845422/posts/905891508231002/?rdid=sIeRt2SwfEDymd2X
Zamieszone zdjęcia dzięki uprzejmości autora Pana Krzysztofa Basińskiego oraz Nauczycieli SP19.