Szkoła Podstawowa nr 19 im. Józefa Czechowicza w Lublinie

Szkoła Podstawowa nr 19
im. Józefa Czechowicza w Lublinie

 • Szkoła z oddziałami dwujęzycznymi

  Szkoła z oddziałami dwujęzycznymi

  z językiem hiszpańskim pod patronatem Ambasady Hiszpanii
 • Szkoła z oddziałami dwujęzycznymi

  Szkoła z oddziałami dwujęzycznymi

  z językiem hiszpańskim pod patronatem Ambasady Hiszpanii
 • Szkoła z oddziałami dwujęzycznymi

  Szkoła z oddziałami dwujęzycznymi

  z językiem hiszpańskim pod patronatem Ambasady Hiszpanii
 • Szkoła z oddziałami dwujęzycznymi

  Szkoła z oddziałami dwujęzycznymi

  z językiem hiszpańskim pod patronatem Ambasady Hiszpanii
 • Szkoła z oddziałami dwujęzycznymi

  Szkoła z oddziałami dwujęzycznymi

  z językiem hiszpańskim pod patronatem Ambasady Hiszpanii
 • Szkoła z oddziałami dwujęzycznymi

  Szkoła z oddziałami dwujęzycznymi

  z językiem hiszpańskim pod patronatem Ambasady Hiszpanii
 • Szkoła z oddziałami dwujęzycznymi

  Szkoła z oddziałami dwujęzycznymi

  z językiem hiszpańskim pod patronatem Ambasady Hiszpanii
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 1
 • 2
 • 3

Tydzień Kultury Hiszpańskiej - Spotkanie z gościem z Walencji

Podczas Tygodnia Kultury Hiszpańskiej uczniów klas 3 a i 3 c odwiedził pan Antonio Tomás, pochodzący z Regionu Valencji, aby opowiedzieć nam o swoim miejscu zamieszkania, jakim jest Villajoyosa, nadbrzeżne miasto w provincji Alicante przykuwające wzrok turystów kolorowymi, uroczymi domkami na plaży.

Uczniowie trzecich klas sekcji dwujęzycznej poznali elementy tradycyjnej kuchni walenckiej, m.in. sławną paellę oraz mogli przyjrzeć się bitwie „Cristianos y Moros”, która odbywa się na wybrzeżu dnia 27 czerwca o świcie, upamiętniającej walki między muzułmanami a chrześcijanami. Oczywiście pan Antonio przypomniał również o tradycyjnych „Fallas” czyli paleniu kartonowych figur obchodzonym w regionie Walencji. Wszystkim bardzo podobała się lekcja z Panem Antonio, liczymy, że będzie naszym gościem w kolejnych odsłonach Tygodnia Kultury Hiszpańskiej.

 

Kuchnia hiszpańska – warsztaty kulinarne.

27 listopada uczniowie klasy 2 a i 2c stawili się w szkolnej kuchni, ubrani w odpowiednie stroje do gotowania. Pod okiem nauczyciela języka hiszpańskiego, p. Jorge, przygotowywali dania typowe dla kuchni hiszpańskiej. W ich menu było: fideuá de verduras y pavo, tapas: banderillas, jamón con tomate i gazpacho. Gotowanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze, wszyscy sobie wzajemnie pomagali i wykonywali instrukcje szefa kuchni Jorge, które podawane były po hiszpańsku. Po przygotowaniu potrawy były sprzedawane na szkolnym kiermaszu, a pieniądze z ich sprzedaży zasiliły budżet szkolnego Caritasu. Okazało się, że pomaganie innym może być wyjątkowo smakowitym zajęciem!

Tydzień Kultury Hiszpanii

Za nami kolejny Tydzień Kultury Hiszpanii, który obfitował w bardzo ciekawe wydarzenia. Chcielibyśmy je przybliżyć wszystkim za pomocą krótkiej prezentacji multimedialnej.
Kolejna edycja Tygodnia Kultury Hiszpanii w naszej szkole rozpoczęła się już dnia 18 października .
Zaczęło się bardzo smacznie, bo od konkursu tortilli dla klasy 1a i 1c.
Uczniowie w grupach przygotowywali te tak znane danie kuchni hiszpańskiej, a następnie wspólnie z jury degustowali. Jak widzicie, nawet z tak prostego dania można zrobić dzieło sztuki!
Po kulinarnym konkursie ci sami uczniowie wzięli udział w warsztatach integracyjnych z Armando, nauczycielem z Kuby, oczywiście wszystko odbywało się po hiszpańsku. Nasi młodsi koledzy uczyli się nowych słów takich jak: „naranja” i „limón”.

23 października zaszczycił naszą szkołę inny znamienity gość, tym razem z Argentyny, pan Enrique Zanni, który klasie 2c opowiadał ciekawostki o Argentynie.
Tego samego dnia odwiedzili nas nasi młodsi koledzy z dwóch podstawówek: ze szkoły nr 10 i 23, którzy to dzięki naszym nauczycielom panu Alberto Fraile i pani Joannie Wójtowicz mieli okazję zapoznać się z hiszpańskim w trakcie lekcji pokazowej, kiedy to uczyli się podstawowych zwrotów hiszpańskich i piosenki hiszpańskiej.
Na drugiej godzinie tańczyli flamenco na warsztatach z panią Katarzyną Arbaczewską. Chłopcy z kolei w tym samym czasie dzięki pani Ewie Wilczek poznawali tajniki piłki ręcznej.

24 października w szkole mieliśmy kolejnego gościa, tym razem z Wysp Kanaryjskich, dzięki któremu klasa 2a dowiedziała się między innymi, że na wyspach kanaryjskich piasek jest czarny, gdyż są to wyspy wulkaniczne.
W czasie, gdy my przyjmowaliśmy gości, nasze starsze koleżanki z klasy 3c przeprowadzały w klasach 1szych i 2-gich lekcje dotyczące odkryć geograficznych, które miały nas przygotować do quizu.
Również nasze gimnazjum zorganizowało dla Szkoły Podstawowej nr 24 w Lublinie konkurs plastyczny dotyczący odkryć geograficznych. Prace były naprawdę na wysokim poziomie, co zresztą można podziwiać w galerii na 1szym piętrze naszej szkoły.
Tydzień Kultury Hiszpanii rozpoczęliśmy kulinarnie i zakończyliśmy w podobny sposób, gdyż w czwartek, 24 października, nasi koledzy z klasy 2a i 2c gotowali w trakcie warsztatów kulinarnych prowadzonych przez naszego hiszpańskiego nauczyciela Jorge. Przygotowali 2 dania: fideos i crema catalana. Świetnie się przy tym bawili, a dania wyszły smakowite!

Dnia 25 października odbyło się uroczyste podsumowanie wydarzeń Tygodnia Kultury Hiszpanii na sali gimnastycznej. Nasi koledzy i koleżanki z klasy 2a i c przygotowali program artystyczny, gdzie mogliśmy podziwiać ich talenty, gdy prezentowali modę największych marek hiszpańskich, takich jak: ZARA, Mango czy Desigual.
Koleżanki z 2c przygotowały przedstawienie w języku hiszpańskim o odkryciu Ameryki przez Kolumba, po którym odbył się quiz dla klas 1a,c i 2a, c dotyczący odkryć geograficznych.
Następnie Pani Dyrektor wręczyła nagrody w konkursie plastycznym (również poświęconym odkryciom geograficznym) uczniom Szkoły Podstawowej nr 24, których prace możemy podziwiać w galerii naszej szkoły na pierwszym piętrze.
Nasze koleżanki z 2c przygotowały również krótki układ flamenco do piosenki Ricky Martina.

Mamy nadzieję, że wszystkim podobał się tegoroczny Tydzień Kultury Hiszpanii i że z przyjemnością weźmiecie udział w kolejnej edycji już za rok! ZAPRASZAMY SERDECZNIE!!!

Muchas gracias por vuestra atención!

La semana de la cultura española (plik .pps)

Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie do udziału w Tygodniu Kultury Hiszpanii!!!

Tydzień Kultury Hiszpańskiej 2013/2014 październik

Klasa Wydarzenie Data
1a,c • konkurs tortilli

• warsztaty językowe – gry i zabawy po hiszpańsku z Armando;
18 październik
godz. 11:20-12:10
godz. 12:30-14:10
1a,c i 2a,c • Konkurs wiedzy o Hiszpanii A. Jargiło 18 październik
godz. 9:35-10:30
2a, c • Warsztaty kulinarne – gotowanie w naszej szkole z Jorge Berenguer 24 października
godz. 8:00-9:35
3a, c • Słynne postaci Hiszpanii- warsztaty z Jorge Berenguer 21 październik
22 październik
2c • Zaproszony gość z Argentyny 22 październik
godz. 9:35-10:30
2a • Zaproszony gość z Wysp Kanaryjskich 23 październik
10:30-11:20
3a,c • Lekcja poświęcona odkryciom geograficznym Alberto Fraile 22 październik
24 październik
Zaproszeni goście z zaprzyjaźnionych podstawówek • Konkurs plastyczny dla szkół podstawowych poświęcony odkryciom geograficznym;

• warsztaty taneczne flamenco lub salsa;

• warsztaty językowe –gry i zabawy z Alberto

• Konkurs poświęcony odkryciom geograficznym
25 październik
godz. 8:50-9:35
1 i 2 klasy dwujęzyczne i zaproszeni goście z zaprzyjaźnionych podstawówek Uroczyste podsumowanie Tygodnia Kultury Hiszpanii na sali gimnastycznej( rozdanie dyplomów za uczestnictwo w konkursach; część artystyczna z udziałem klasy 2c; quiz podsumowujący nt. odkryć geograficznych) 25 październik
godz. 8:50-9:35

 

18 kwietnia, w ramach projektu edukacyjnego, uczniowie klasy 2F przygotowali dla pierwszych i drugich klas sekcyjnych konkurs wiedzy o hiszpańskich malarzach. Reprezentanci poszczególnych klas byli bardzo dobrze przygotowani i świetnie poradzili sobie z różnorodnymi zadaniami: zarówno z quizem, jak i z układaniem puzzli czy rysowaniem kalamburów. Najlepsi okalali się:

I miejsce: klasa 2C

II miejsce: klasa 1C

III miejsce: klasa 2A

W nagrodę, oprócz dyplomów, wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody, przygotowane własnoręcznie przez uczniów klasy 2F techniką decoupage.

Za nami Tydzień Kultury Hiszpanii

Za nami Tydzień Kultury Hiszpanii, który jak zwykle przyniósł nam wiele wrażeń. We wtorek 17 kwietnia odbył się konkurs wiedzy o Hiszpanii, w którym rywalizowały klasy 1-sze dwujęzyczne z językiem hiszpańskim. Tego samego dnia odwiedził nas Eduardo z Hondurasu, który klasom 2-gim opowiadał o swoim kraju i kulturze. Zwłaszcza zaciekawił nas jeden element: w Hondurasie ostatni weekend kwietnia mieszkańcy pewnego miasteczka postanowili przeznaczyć na grę i zabawę. Tego dnia nikt nie siedzi w domu, wszyscy wychodzą na ulicę i grają we wszystkie możliwe i znane im gry zespołowe: w berka, w chowanego, w klasy… Ciekawe, czy taki zwyczaj przyjąłby się u nas?

Kolejnego dnia, w środę działo się jeszcze więcej. Dzień zaczęliśmy wyjątkowo smacznie, bo od konkursu tortilli. Jurorami byli z pewnością znawcy tego dania- pan Luis z Chile, nasze nauczycielki od hiszpańskiego i Pani Dyrektor, którzy nasze umiejętności kulinarne oceniali w różnych kategoriach.

 Następnie wzięliśmy udział w warsztatach językowych prowadzonych przez pana Luisa, który nauczył nas wyjątkowo trudnej w wymowie piosenki o żabie, którą oczywiście odśpiewaliśmy idealnie. Następnie rywalizowaliśmy ze sobą w konkursie „Pitagoras po hiszpańsku”, gdzie musieliśmy się wykazać nie tylko umiejętnościami językowymi, ale również matematycznymi. Tutaj popisała się klasa 2a- o profilu matematycznym. Na koniec drugiego dnia spotkań z kulturą Hiszpanii odbył się konkurs o hiszpańskich malarzach, w którym zostały przyznane bardzo atrakcyjne nagrody wykonane przez uczniów, takie jak np. drewniane zakładki do książek z reprodukcjami obrazów malarzy hiszpańskich. Z taką zakładką bez wątpienia nikt nie zapomni, jak wygląda najsłynniejszy obraz Daliego.

Kolejnego dnia, w czwartek odbyło się przedstawienie na temat odkryć Krzysztofa Kolumba w Ameryce, w trakcie którego zostały rozdane dyplomy i nagrody podsumowujące nasze zmagania w tygodniu hiszpańskim, a na koniec klasa 2c spotkała się z Jose z Wenezueli, który opowiedział o swoim kraju, stolicy Caracas z której się wywodzi i sprawił, że zapragnęliśmy udać się w daleką podróż do dżungli amazońskiej.

Ostatniego dnia do naszej szkoły została zaproszona pani Verónica, która pokazała nam, jak tańczy się sevillanas. Jej hiszpański temperament z pewnością nam się udzielił, i po krótkich przygotowaniach i nauce choreografii odtańczyłyśmy układ przygotowany przez prowadzącą.

Oto jak tydzień hiszpański zapamięta jedna z naszych koleżanek:
Już wszystko wiemy o hiszpańskich malarzach, potrafimy przyrządzać tortillę aż palce lizać, a dzięki piątkowym warsztatom potrafimy również zatańczyć sevillanę. Zajęcia  z gracji i sztuki płynnego poruszania się prowadziła Weronika z Sevilli. Poznaliśmy nie tylko kroki, ale i podstawowe słownictwo związane z narodowym tańcem hiszpańskim - flamenco. Pod koniec zajęć brawurowo odtańczyłyśmy wspólny układ oraz obejrzałyśmy solówkę w wykonaniu Weroniki. Apeluję! Zamieńmy tydzień hiszpański na  miesiąc! 

Sylwia Bryła

Warsztaty sevillanas

Dnia 07 kwietnia naszą szkołę odwiedziła Pani Verónica Barrera Gutierrez, nauczyciel na wydziale Filologii Romańskiej UMCS. Poprowadziła warsztaty sevillanas, uczyła naszych uczniów kroków tańca, który jest odmianą flamenco. W szczególności swoim talentem w tańcu wykazali się chłopcy, uczniowie klasy 1a, którzy wymyśloną przez Panią Verónikę choreografię powtórzyli bezbłędnie. Mają w sobie andaluzyjską krew!

 

Warsztaty języka hiszpańskiego

Tego samego dnia, co konkurs tortilli, w naszej szkole odbyły się warsztaty języka hiszpańskiego z Panem Luisem Villablanca Alvarez. Klasy hiszpańskie uczyły się piosenki „La rana”, która była sporym wyzwaniem dla Polaków, którzy mają tak trudne łamigłówki językowe jak „W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie”. Pan Luis udowodnił nam, że języka hiszpańskiego można uczyć się poprzez zabawę.

Konkurs tortilli

W poniedziałek 04 kwietnia w ramach tygodnia Kultury Hiszpańskiej odbył się I konkurs na najlepszą tortille hiszpańską. Uczniowie klasy 1a i 1c mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności kulinarne i popisać się fantazją w doborze składników, a szanowne jury w osobach Pani Dyrektor Elżbiety Bolibok, Pana Luisa Villablanca Alvarez z Chile, Pani Joanny Wójtowicz, Pani Agnieszki Wrotniak i Pani Agnieszki Kruk, mieli nie lada wyzwanie: spróbować i ocenić wszystkie tortille. Wybór był naprawdę trudny, ale na szczęście kategorii też było wiele, więc żadna tortilla nie pozostała bez wyróżnienia.

Quiz wiedzy o Peru

We wtorek 5 kwietnia 2010 roku w ramach Tygodnia Kultury Hiszpanii odbył się quiz wiedzy o Peru. Reprezentanci klas sekcji hiszpańskiej mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę o tym kraju, odpowiadając na serię pytań o wysokim stopniu trudności. Wszystkie klasy poradziły sobie znakomicie, a najlepiej klasa 2C (I miejsce), 3C (II miejsce) i 1C (III miejsce). Zwycięzcom gratulujemy i liczymy, że za rok spotkamy się, aby porozmawiać o kolejnym kraju Ameryki Łacińskiej.

TYDZIEŃ KULTURY HISZPAŃSKIEJ
4.04-7.04.2011

PONIEDZIAŁEK

godz. 12:10-13:20 konkurs tortilli , klasa 1A, 1C , sala 22
godz. 13:25-14:10 warsztaty języka hiszpańskiego z profesorem Luisem z Chile; klasa 1C, sala 22
godz. 14:15-15:00 warsztaty języka hiszpańskiego z profesorem Luisem z Chile ; klasa 1A, sala 22

WTOREK

godz. 8:50- 9:35 konkurs o Peru, reprezentanci klas sekcyjnych, sala 22

CZWARTEK

godz. 12:10-14:10 Warsztaty sevillanas z Verónica z Andaluzji
klasa 1C, 2A, 2C; sala gimnastyczna