Szkoła Podstawowa nr 19 im. Józefa Czechowicza w Lublinie

• 1
  • 2
  • 3

Jak co roku 30 listopada w niektórych klasach szkolnych oraz w świetlicy chętni uczniowie mogli wziąć udział w zabawach i wróżbach andrzejkowych.

Klasa 3b już podczas lekcji rozpoczęła wróżby, a uczniowie skosztowali ciasteczek z przepowiednią w środku. Dzieci miały możliwość poznania swojego przyszłego zawodu oraz imienia sympatii – wszystko, rzecz jasna, z przymrużeniem oka.

W świetlicy poza wspomnianymi zabawami dotyczącymi przyszłości odbyło się: lanie wosku, wyjmowanie ustami jabłek z wody metodą „za ogonek”, symboliczne wrzucanie monet do „fontanny życzeń”, a także przestawianie butów w celu odkrycia, kto pierwszy weźmie ślub.

Poza mnóstwem świetnej zabawy tego dnia rozmawialiśmy o tym, skąd wzięły się Andrzejki i jak podchodzić do wróżb i zabaw (czy traktować je serio?). Morał, do którego doszły dzieci, brzmiał: każdy jest kowalem własnego losu i to od nas samych zależy nasza przyszłość. Warto jednak kultywować dawne tradycje, zwłaszcza te, dzięki którym wszystkim jest wesoło.