Aktualności klasy hiszpańskiej

Zachęcamy do lektury

Tegoroczna  edycja Tygodnia Kultury Hiszpanii w naszej szkole rozpoczęła się dnia 9 lutego.

Na początek dnia gościliśmy w naszej szkole Antonio Tomas Mayor z Walencji.


Antonio klasom 3a i 3c opowiadał o swoim regionie, dzięki czemu uczniowie dowiedzieli się, że w jego rodzinnym miasteczku znajduje się najsłynniejsza fabryka czekolady w Hiszpanii. Prezentował również święto typowe dla swojej miejscowości- „Los moros y cristianos”.

Tego samego dnia już od rana w naszej szkole pachniało hiszpańskimi daniami.
Uczniowie klasy 2a i 2c pod czujnym okiem naszego hiszpańskiego nauczyciela- Jorge przygotowywali typowe dania kuchni hiszpańskiej- były to tapas- niewielkie przekąski, które potem sprzedawali na specjalnie do tego przygotowanym mercadillo. Zebrane w ten sposób fundusze przekazane zostały Szkolnemu Kołu Caritas.
To był wyjątkowo kulinarny dzień, ponieważ kilka godzin później, uczniowie klas 1a i 1c zmagali się w konkursie na tortille hiszpańską.
Uczniowie w grupach przygotowywali to tak znane danie kuchni hiszpańskiej, a następnie wspólnie z jury degustowali i oceniali swoje dzieła.

Następnego dnia uczniowie klasy 2a i 2c mieli możliwość poznać noblistów hiszpańskich i dowiedzieć się, jakie są najważniejsze hiszpańskie nagrody w różnych dziedzinach. Wszystko to za sprawą gościa, który ich odwiedził- pani Justyny Pyszczek, nauczyciela KUL-u i dyrektora szkoły językowej Dialogo

Środa była dniem, który obfitował w konkursy. Reprezentanci wszystkich klas hiszpańskich uczestniczyli w konkursie dotyczącym wiedzy o Wenezueli. W czwartek, kolejnego i przedostatniego dnia Tygodnia Kultury Hiszpanii, nasi koledzy z klasy 2a przygotowali lekcję pokazową dla uczniów klas pierwszych „El espańol que admiro”- Hiszpan, którego podziwiam. Wcielili się tym samym w znaczące postaci ze świata hiszpańskiego i przedstawiali w bardzo ciekawy sposób ich życie i twórczość.
Z kolei nasi koledzy z klas drugich i trzecich sprawdzali swoją wiedzę na konkursie czytelniczym. Musieli przeczytać książkę po hiszpańsku, a potem odpowiedzieć na różne pytania dotyczące treści.
Nasze gimnazjum zorganizowało dla Szkół Podstawowych w Lublinie konkurs plastyczny „Świętująca Hiszpańa- Espańa de fiestas”. Uczniowie klas I c i III c otrzymali dyplomy i wyróżnienia za filmy krótkometrażowe w ramach Konkursu na Film krótkometrażowy " Los héroes están entre nosotros".

Nagrodziliśmy także oklaskami tegorocznych laureatów konkursu przedmiotowego z języka hiszpańskiego - uczniów z klas III c i III a.

Mogliśmy także obejrzeć przedstawienie przygotowane przez klasę I c pt. :" Don Quijote de la Mancha" .

Mamy nadzieję, że wszystkim podobał się tegoroczny Tydzień Kultury Hiszpanii i że z przyjemnością weźmiecie udział w kolejnej edycji już za rok!