Dzięki dofinansowaniu przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży po raz kolejny możliwa była wymiana szkolna z naszymi zachodnimi sąsiadami. W dniach 22.05.-29.05.2017 przebywała w Polsce grupa uczniów wraz z opiekunami z zaprzyjaźnionej szkoły w Erlangen w Bawarii.

Wizytę w naszym kraju uczniowie rozpoczęli od pobytu w Warszawie, a w programie zwiedzania znalazły się Łazienki Królewskie, Krakowskie Przedmieście, Stare Miasto i prawobrzeżna Praga. Uczniowie zwiedzali również Muzeum Techniki i podziwiali panoramę miasta z Tarasu Widokowego Pałacu Kultury i Nauki. Nie zabrakło czasu na shopping w Złotych Tarasach i na Starówce.

Pobyt w Lublinie był równie ciekawy, poza wizytą w szkole i udziale w zajęciach na uczniów czekała gra miejska na Starym Mieście, czyli odkrywanie i zdobywanie zaznaczonych na mapie miejsc, obiektów i innych atrakcji lubelskich. Uczniowie poznawali tym samym historię i zabytki Lublina, jak również rozwijali umiejętność pracy w grupie, kompetencje językowe i trenowali umiejętność orientacji w terenie. Ponadto w programie zwiedzania miasta znalazły się Lubelskie Podziemia, Katedra, uczniowie zdobyli Wieżę Trynitarską, jak również poznali, jaką tajemnicę kryją w sobie mury Kaplicy Akustycznej Lubelskiej Archikatedry. Popołudniami młodzież grała w kręgle i spędzała czas w Strefie Wysokich Lotów.

Nowym doświadczeniem był udział w warsztatach z pisania ikon. Uczniowie poznali techniki tworzenia cerkiewnych obrazów, mieli możliwość spróbowania swoich sił w tworzeniu tych dzieł i oczywiście poznali historię powstawania ikon w kościołach prawosławnych. Była to dla nich praktyczna lekcja historii. Wielu wrażeń dostarczyła też gra w języku angielskim Let me out, która polegała na rozwiązywaniu poszczególnych zadań i uwolnieniu więźnia.

Tradycyjnie grupa niemiecka została przywitana w Ratuszu. Pan Sekretarz Andrzej Wojewódzki opowiadał o funkcjach Rady Miasta Lublin, Młodzieżowej Rady Miasta, Jubileuszu 700-lecia Lublina i o najważniejszych inwestycjach, działaniach i wydarzeniach w ostatnim czasie.

Weekend spędzony indywidualnie w rodzinach był czasem bardzo efektywnym. Uczniowie i ich opiekunowie poznali urocze zakątki województwa lubelskiego, takie jak Kazimierz Dolny nad Wisłą, Nałęczów, Kozłówka, Polesie Lubelskie, jak również relaksowali się nad Zalewem Zemborzyckim lub uczestniczyli w Festiwalu Kolorów.

Wspólnie spędzone chwile sprawiły grupie wiele radości i pozostaną na zawsze w pamięci młodzieży i opiekunów.

Rekrutacja elektroniczna