Dzięki dofinansowaniu przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży po raz kolejny możliwa była wymiana szkolna z naszymi zachodnimi sąsiadami. W dniach 09.05.-16.05.2019 przebywała w Polsce grupa uczniów wraz z opiekunami z Realschule am Europakanal w Erlangen.

Już pierwszego dnia pobytu na uczniów i ich opiekunów czekało mnóstwo wrażeń - w Lublinie trwały Juwenalia, co łączyło się z dużą ilością koncertów, eventów i pokazów, w których nasi goście chętnie wzięli udział.

W kolejnych etapach wymiany przygotowano zawody sportowe, gry językowe, zajęcia z quillingu, czyli sztuki skręcania papieru w różne wzory. Ponadto uczniowie poznali historię Żydów lubelskich, przeszli granicą dawnego getta żydowskiego oraz odkrywali i zdobywali zaznaczone na mapie Lublina obiekty i atrakcje podczas gry miejskiej na Starym Mieście. Młodzież poznawała historię i zabytki koziego grodu, rozwijała umiejętność pracy w grupie, kompetencje językowe oraz orientację w terenie.

Ponadto grupa niemiecka zwiedziła z przewodnikiem teren byłego obozu koncentracyjnego na Majdanku, poznała losy więźniów oraz ich życie w czasach okupacji hitlerowskiej.

Tradycyjnie odbyło się powitanie w Ratuszu. Pan Prezydent Mariusz Banach opowiadał o funkcjach Rady Miasta Lublin, Młodzieżowej Rady Miasta, Jubileuszu 450-lecia Unii Lubelskiej i o najważniejszych inwestycjach, działaniach i wydarzeniach w ostatnim czasie.

Weekend spędzony indywidualnie w rodzinach był czasem bardzo efektywnym. Uczniowie i ich opiekunowie poznali urocze zakątki województwa lubelskiego, takie jak Kazimierz Dolny nad Wisłą, Nałęczów, Kozłówka, jak również relaksowali się nad Zalewem Zemborzyckim lub uczestniczyli w Festiwalu Kolorów; popołudnia nasi goście spędzali na grze w kręgle i w strefie wysokich lotów.

Wymianę zakończono dwudniowym pobytem w stolicy kraju. Choć pogoda nie dopisała udało się zrealizować większość programu. Uczniowie zwiedzili Muzeum historii Żydów Polskich - Polin, zrobili zakupy w Złotych Tarasach, badali świat różnymi zmysłami w Centrum Nauki Kopernik i na Niewidzialnej Wystawie.

Wspólnie spędzone chwile sprawiły wszystkim wiele radości i pozostaną na zawsze w pamięci młodzieży i ich opiekunów.

 

Rekrutacja elektroniczna